Publiceret: 1. oktober 2018
"Helt fantastiske udstillinger og en perle af en bygning"
"Det er sjældent, at jeg har fået så meget ud af et besøg på museum. Efter 4 timer kunne vi sagtens have brugt mere tid, men hovedet var fyldt med indtryk. Vi kommer helt sikkert tilbage igen."
Sådan lyder et par anmeldelser af Moesgaard Museum på Tripadvisor - en af verdens største rejse-hjemmesider.
Nu har brugerne af Tripadvisor uddelt Travellers Choice 2018 prisen til Moesgaard Museum som nr. 1 blandt de 10 mest populære museer i Danmark.
Moesgaard scorer førstepladsen foran kunstmuseet Louisiana i Humlebæk, som er nr. 2 på listen, Ny Carlsberg Glyptotek i København som nr. 3 og kunstmuseet Aros i Aarhus som nr. 4.
Vi takker for førstepladsen og lægger os i selen for fortsat at levere en museumsoplevelse i verdensklasse. Husk at du som gæst også kan anmelde museet, når du har været på besøg.